כל מה שצריך לדעת כדי למנוע ליקויים בתהליך הבנייה

 

רגע לפני שעבודות הבנייה להקמת בית חלומותיכם מתחילות, כדאי שתכירו את סוגי הטעויות והליקויים הנפוצים לאורך התהליך וכיצד תוכלו למנוע אותן. כל הפרטים לפניכם

זה נכון שככל שקבלן הבנייה שבחרתם להוביל את פרוייקט בניית הבית הפרטי שלכם הוא בעל ניסיון ומוניטין עשירים, כך הסבירות לטעויות וליקויים בתהליך הבנייה קטנות יותר. יחד עם זאת, טעויות הן אינן בלתי נמנעות באופן מוחלט, מאחר ותהליך הבנייה מורכב מאינספור פרטים כמו חומרים, תהליכי עבודה וקבלני משנה, מה שמגביר את הסבירות שכנראה ימצאו עדיין מספר ליקויים. כיצד תוכלו למנוע ליקויים בתהליך הבנייה, ממה להיזהר ומה לא לפספס, כל הפרטים לפניכם:

שלב התכנון לביצוע: זה הזמן לרדת לפרטים
שלב תכנון הביצוע הוא השלב הקריטי והסיזיפי ביותר מאחר והוא מפרט את כל תהליכי בניית התשתיות ועבודות הגמר לפרטי פרטים, עד הקטן שבהם, כשהוא אינו משאיר מקום לספק לאף אחד מהגורמים המעורבים בתהליך הבנייה. מאחר ואין לכם את הידע והניסיון הנדרשים להבנת תכנית התכנון על פרטיה, כמו: חישובי עומסים, מהן תערובות החומרים הנדרשות לסוגי העבודות השונים, רמות דחיסת חומרים ועוד, תצטרכו לסמוך בשלב זה על מקצועיותו וניסיונו של קבלן הבנייה שבחרתם. מכאן, שההשקעה באיתור קבלן בנייה בעל יכולות מקצועיות גבוהות היא משמעותית ומחייבת גם קבלת המלצות ואף ביקור בבתים שבנה, כל אלה יבטיחו לכם ראש שקט בשלב זה ובאלו שאחריו.

שלב השלד: התשתית המשפיעה ביותר על כלל המבנה
נכנסתם לתהליך הבנייה בפועל ושלב השלד הוא השלב בראשון בתהליך הבנייה. מאחר והשלד מהווה את יסודות המבנה, הוא הגורם המשפיע ביותר על תקינותם של כל יתר שלבי הבנייה, ריצוף, טיח, איטום ואינסטלציה ולכן, הליקויים בו נחשבים לחמורים ביותר. כיוון שכך, תשומת הלב, הזמן והנוכחות הגבוהה של כל הגורמים המעורבים והמנהלים את תהליך הבנייה הכרחית, אך יש גורם אחד שבסופו של דבר יהיה אחראי לתקינותו של השלד והוא קבלן השלד והבנייה שתבחרו לביצוע. על קבלן הבנייה שבחרתם להיות מומחה מיומן, מהימן, מבצע בקרת איכות עצמית, בעל יכולות דיוק יוצאות דופן גם במורכבויות הגבוהות ביותר בבניית השלד. קבלן מסוג זה, ידע מבעוד מועד היכן הנקודות המועדות לליקויים ויפעל בעצמו כדי למנוע את היווצרותם. אך זה לא מספיק. כדי שתהיו בטוחים מעל לכל ספק ששמתם את מבטחכם בקבלן השלד והבנייה הנכון, כדאי שתוודאו שהוא גם בעל איתנות פיננסית וכי יש ביכולתו לספוג, תחת אחריותו, את התיקונים הנדרשים, כמו הריסה ובנייה מחדש של אלמנטים שנמצאו בהם ליקויים ולספק לכם שלד חף מליקויים.

שלב עבודות הגמר: אנשי מקצוע רבים עם סבירות לליקויים רבים
קבלני המשנה השותפים בתהליך הבנייה לאחר סיום השלד ואישורו הם רבים ובעלי מומחיות שונים, כמו ריצוף, אינסטלציה, טיח, צבע, חשמל, חלונות ודלתות, אקוסטיקה ובידוד, מיזוג אוויר ועוד. חלק מעבודת הגמר חשופים מעל פני השטח. ואף אתם תוכלו, במידת מה, להבחין בסטיות או בהתקנות לא מדויקות, כמו אופן הצבתם של הכלים הסניטריים (שירותים, מקלחונים, אמבטיות) על משטח הרצפה ואיטומם או ניקוז המים מהם למערכת הביוב ועיוות שנוצר בריצוף בשל הנחה לא מדויקת של האריחים. חלק אחר של הליקויים הוא זה שפחות נראה לעין מקצועית, כמו חיפוי צינור ביוב וחוסר בשרוולי אוורור או ליקויים שלא התגלו בזמן המשפיעים על עבודת הגמר הבאה, כמו שרק מערכת איכות מקצועית ויעילה מצד קבלן הבנייה תוכל לגלות קרוב להיווצרותו ולתקנו באופן מיידי.